- Вибір професії та напряму
- Ознайомлення із закладами вищої освіти
- Усе про НМТ та вступ-2025
- Які документи потрібні для вступу в університет
- План підготовки
Вступ до університету — це час, коли підлітки стикаються із серйозним вибором, який впливатиме на їхню кар’єру та життєвий шлях у майбутньому. У цій статті ми розглянемо основні моменти, пов’язані з вибором професії, ознайомимось із вищими навчальними закладами та підготовкою до вступних іспитів.
Вибір професії та напряму
Першим кроком у виборі професії є самовизначення. Важливо враховувати власні інтереси й тенденції ринку праці. Проаналізуйте свої захоплення та сильні сторони. Для цього використовуйте онлайн-ресурси для профорієнтації, щоб знайти спеціальність, яка підходить саме вам:
- Тест на профорієнтацію від ДІЇ: https://osvita.diia.gov.ua/prof-orientation-quiz
- Всеукраїнський проєкт з профорієнтації та побудови кар’єри: https://hryoutest.in.ua/
- Анкета для абітурієнтів «Профорієнтаційний тест» (Приймальна комісія НАУ): https://pk.nau.edu.ua/proforiyentatsiynyy-test/
Далі слід ознайомитися з популярними професіями та їхніми перспективами. Враховуйте тенденції ринку праці, обираючи професію не лише за популярністю чи зарплатою, але й за можливостями розвитку в майбутньому.
Ознайомлення із закладами вищої освіти
Після вибору омріяного напряму навчання варто дізнатись про заклади вищої освіти, де можна здобути відповідні навички. Для цього варто досліджувати рейтинги, наприклад:
- Консолідований рейтинг вишів України 2024 від освітнього ресурсу «Освіта.ua»: https://osvita.ua/vnz/rating/51741/
Важливо звертати увагу на такі критерії:
- кількість бюджетних місць;
- прохідні бали;
- вартість навчання на контрактній формі;
- умови проживання (гуртожитки, студентські містечка);
- наявність міжнародних програм обміну тощо.
Детальний аналіз усіх аспектів точно допоможе зробити правильний вибір ВНЗ, який відповідатиме вашим потребам та очікуванням. Звертайте увагу на спеціалізовані онлайн-платформи, які надають інформацію про навчальні заклади, допомагають оцінити шанси на вступ та правильно розрахувати конкурсний бал. Серед найкорисніших:
- Вступ.ОСВІТА.UA: https://vstup.osvita.ua/
- Розрахунок конкурсного бала: https://osvita.ua/consultations/konkurs-ball/
Ці ресурси допоможуть отримати чітке уявлення про вимоги, вибір спеціальностей і реальні перспективи вступу.
Усе про НМТ та вступ-2025
Після вибору кількох університетів обов’язково перегляньте їхні офіційні сайти. Там ви знайдете повну інформацію про те, як вступити, які спеціальності обрати, скільки є бюджетних місць, які додаткові активності пропонуються студентам. Деякі заклади надають можливість здійснити віртуальну прогулянку або переглянути відео, аби ознайомитися з атмосферою університетського життя.
Також на сайтах університетів можна з’ясувати, які предмети НМТ (національного мультипредметного тесту) треба складати для конкретної спеціальності. Зазвичай ця інформація розміщена в розділі “Вступна кампанія” або “Правила прийому” тощо.
Варто зазначити, що 2025 року вступники складатимуть НМТ 3 обов’язкові предмети (українська мова, математика, історія України) та 1 предмет на вибір (українська література, іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія).
Тестування відбуватиметься в один день, на виконання кожного предметного тесту буде відведено 60 хвилин із 20-хвилинною перервою між двома двогодинними блоками.
Додаткові випробування
У 2025 році для вступу на мистецькі та спортивні спеціальності, окрім НМТ, абітурієнтам необхідно буде пройти творчий конкурс у вибраному університеті. Для творчих спеціальностей бали за творчий конкурс матимуть ваговий коефіцієнт 0,6, що значно перевищує показники предметів НМТ. Що стосується спеціальності «Фізична культура і спорт», ваговий коефіцієнт для творчого конкурсу дорівнює 0,25.
У 2024 році перелік спеціальностей був такий:
Спеціальність | Ваговий коефіцієнт творчого конкурсу |
Фізична культура і спорт | 0,25 |
Аудіовізуальне мистецтво | 0,6 |
Дизайн | 0,6 |
Образотворче мистецтво | 0,6 |
Музичне мистецтво | 0,6 |
Сценічне мистецтво | 0,6 |
Архітектура та містобудування | 0,6 |
Усю необхідну інформацію про НМТ, важливі дати та регламент можна буде знайти на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти: https://testportal.gov.ua/. Крім цього, детальні вимоги для кожної спеціальності зазначені на офіційних сайтах університетів.
Читайте також: Умови вступу до університетів
Які документи потрібні для вступу в університет
Розглянемо, які документи необхідні для вступу до вищих навчальних закладів у 2025 році. Випускники шкіл подаватимуть заяви на вступ в онлайн-формі через електронний кабінет вступника. Під час реєстрації кабінету необхідно зазначити:
- адресу електронної пошти;
- пароль;
- серію та номер документа про здобуту освіту;
- реквізити сертифіката ЗНО/НМТ чи іншого документа, що підтверджує рівень освіти;
- тип та номер (серія та номер) документа, що посвідчує особу;
- реквізити документів, що надають спеціальні умови вступу.
Після активації кабінету потрібно додати актуальні контактні дані, завантажити кольорове фото (формат 3х4 см).
Зверніть увагу, що цьогоріч можна подати до 5 заяв на бюджет і до 10 на контракт. Для бюджетних заяв потрібно вказати пріоритетність. Також у персональному кабінеті обов’язково слід завантажити мотиваційний лист, який є необхідним як для бюджету, так і для контракту. Хоча він не впливає на конкурсний бал, усе одно може стати вирішальним у разі однакового бала двох вступників — тоді комісія віддасть перевагу більш вмотивованому абітурієнту.
Як подавати документи на вступ до ВНЗ?
Щоб уникнути стресу під час подачі документів, заздалегідь зберіть усі необхідні папери. Подати оригінали документів на вступ до ВНЗ можна двома способами:
- принести документи на вступ до ВНЗ до приймальної комісії особисто.
- надіслати скановані копії документів електронною поштою з накладанням кваліфікованого електронного підпису, а оригінали надати на початку навчання.
Необхідні документи при вступі до ВНЗ:
- заява з підписом вступника;
- копія документа, що посвідчує особу;
- копія військово-облікового документа;
- копія документа про освіту, на основі якого здійснюється вступ, якщо цього документа немає в ЄДЕБО;
- за спеціальних умов вступу: копії документів, які засвідчують це право;
- інші документи, які вимагає конкретний заклад вищої освіти.
План підготовки
Окрім вибору ВНЗ і аналізу всіх кроків для вступу, важливо скласти власний план підготовки та поставити реальну мету з балів для вступу на бюджет. Розуміння поточного рівня знань важливе для правильного оцінювання обсягу підготовки. Із JustSmart онлайн-підготовка до НМТ-2025 буде ефективною, структурованою та результативною, і ви зможете отримати омріяний результат, щоб вступити на бюджет.
Чому важливо знати свій рівень знань зараз?
Проведемо аналогію з навігатором: щоб дістатися до пункту Б, навігатор спочатку визначає ваше місце перебування — пункт А. Так само і з підготовкою до вступу: ваш поточний рівень знань — це пункт А, а вступ на бюджет до омріяного вишу — це пункт Б. Щоб побудувати ефективний маршрут до своєї мети, важливо знати, із чого ви починаєте рух.
Визначення своїх “базових налаштувань” допоможе зрозуміти, які предмети ви знаєте добре, а над якими потрібно максимально попрацювати. Тільки так можна створити чіткий план дій, щоб максимально ефективно підготуватися до вступу у 2025 році.
На нашому сайті ви маєте змогу пройти тестування з різних предметів, щоб оцінити свої знання та почати працювати над покращенням результатів, аби вступити на бюджет:
Вступ до вишу — важливий крок в освітньому та кар’єрному розвитку. Ретельна підготовка та впевненість у своїх силах допоможуть вам досягти цієї мети. Тому докладайте всіх зусиль та будьте впевнені у своїх можливостях.