Як стати відмінником/відмінницею? Поради учням та батькам

5
Хвилин читання

Досягнення високих результатів у навчанні – це не лише шлях до глибоких знань, але й основа для майбутнього успіху. Уміння вчитися на відмінно допомагає розвивати самодисципліну, організованість та відповідальність, що є важливими навичками для будь-якої професії. Батьки також відіграють не останню роль у цьому процесі, адже їхня підтримка та заохочення можуть сприяти досягненню високих результатів у навчанні та допомогти дитині стати відмінником/відмінницею.

У цій статті ми поділимося порадами для учнів та батьків, зокрема щодо мотивації, встановлення цілей та ефективних методів навчання, аби досягти високих результатів у школі.

Мотивація та цілі

Визначення мети

Перший крок на шляху до відмінних результатів у навчанні – це чітке визначення мети. Запитайте себе: чому ви чому ви прагнете вчитися на відмінно? Можливо, ви хочете глибше зрозуміти предмет, отримати грант або забезпечити собі кращі перспективи для вступу до закладів вищої освіти? Визначивши мету, важливо встановлювати реалістичні та досяжні навчальні цілі. Це можуть бути конкретні завдання на кожен день, тиждень або місяць, які допоможуть вам поступово просуватися до головної мети.

Мотиваційні фактори

Мотивація є ключовим елементом успіху в навчанні. Вона може бути внутрішньою і зовнішньою.

 • Внутрішня мотивація виникає з особистого інтересу до предмета або прагнення до саморозвитку.
 • Зовнішня мотивація пов’язана з очікуванням нагород, похвали чи визнання з боку інших.

Щоб підтримувати інтерес до навчання, важливо знаходити баланс між обома типами мотивації. Наприклад, винагороджуйте себе за досягнення маленьких цілей, а також шукайте способи зробити навчання цікавим та захопливим, наприклад, через інтерактивні методи чи проєкти, що відповідають вашим інтересам.

Планування та організація часу

Планування

Ефективне планування часу є ключовим аспектом успішного навчання. Щоб встигати виконувати всі завдання, важливо розподілити час так, щоб вистачило на кожне з них. Почніть із визначення пріоритетних завдань та створення списку справ на день, тиждень або місяць. Це допоможе вам бачити загальну картину і не пропускати важливих дедлайнів. Навчання потрібно поєднувати з іншими обов’язками, такими як домашні справи, хобі чи спорт, що вимагає збалансованого підходу до планування.

Створення розкладу

Регулярне навчання є важливим фактором для закріплення знань і навичок. Створення розкладу допоможе вам систематично підходити до навчання. Розподіліть час для кожного предмету, виділяючи достатньо годин на вивчення матеріалу, повторення та підготовку до тестів. Враховуйте також час для перерв, щоб уникнути перевтоми та зберегти продуктивність. Регулярне виконання завдань за розкладом допомагає виробити корисні звички та зменшити стрес від накопичення незавершених справ.

Тайм-менеджмент

Для ефективного управління часом існують різні методики та інструменти. Однією з корисних технік є метод Pomodoro, який полягає в чергуванні періодів роботи (25 хвилин) та коротких перерв (5 хвилин). Це допомагає зберігати концентрацію та підвищує ефективність навчання.

Використовуйте також цифрові інструменти, такі як планувальники, додатки для створення списків завдань або календарі, щоб тримати все під контролем. Важливо також навчитися говорити “ні” та уникати факторів, що можуть заважати вашому навчанню.

Навчальні звички

Ефективні методи навчання

Засвоєння матеріалу стає значно легшим, коли ви використовуєте ефективні методи навчання.

 • Повторення інформації з інтервалами, що допомагає закріпити знання в довготривалій пам’яті.
 • Використання асоціацій та візуалізацій також може покращити запам’ятовування.
 • Метод записок і конспектування сприяє більш структурованому підходу до навчання, допомагаючи виділяти головне та краще організовувати інформацію.
 • Не менш важливим є тестування самих себе або використання флеш-карток для перевірки знань.

В онлайн-школі для дітей та підлітків Just Smart поєднано всі ефективні методи навчання, комфортний графік та індивідуальний підхід, аби дитина отримала найкращі результати та з радістю відвідувала заняття! Вибирайте курси програмування, уроки англійської мови для дітей або заняття з підготовки до НМТ з різних предметів та переконайтеся, що навчання  — це просто.

Спробуйте навчання в JustSmart безкоштовно

Активне навчання

Активне навчання передбачає не лише пасивне сприйняття інформації, а й активну участь у навчальному процесі.

 • Ставте запитання на уроках, щоб краще зрозуміти матеріал і виявити прогалини у своїх знаннях. Участь у дискусіях дозволяє поглибити розуміння теми, обмінюватися ідеями та розвивати критичне мислення.
 • Застосовуйте знання на практиці: розв’язуйте завдання, розробляйте проєкти, проводьте експерименти. Практичне використання здобутих знань допомагає краще засвоїти матеріал і побачити його реальне використання.

Використання різноманітних джерел

Онлайн та офлайн-ресурси

Для покращення своїх знань і розвитку навчального процесу використовуйте різноманітні джерела інформації. Підручники є основним джерелом знань, але не обмежуйтеся лише ними. Використовуйте онлайн-курси та відеоуроки, щоб вивчати нові теми й поглибити розуміння складних концепцій. Онлайн-ресурси можуть надати доступ до актуальної інформації та допомогти розширити кругозір.

Робота з викладачами та однокласниками

Не соромтеся просити допомоги у викладачів та однокласників.

Викладачі зазвичай готові допомогти з роз’ясненням матеріалу або надати додаткові ресурси для вивчення. Звертайтеся до них з питаннями або просіть додаткові пояснення, якщо вам щось не зрозуміло.

Співпраця з однокласниками може бути також корисною – обмінюйтеся нотатками, виконуйте спільні завдання та вивчайте разом нові теми. Колективне навчання може сприяти кращому розумінню матеріалу і створити сприятливу атмосферу для взаємопідтримки.

Здоров’я та відпочинок

Важливість здорового способу життя

Фізична активність, здорове харчування і достатній сон – це основні складові здорового способу життя, які відіграють важливу роль у досягненні успіхів у навчанні. Регулярна фізична активність покращує кровообіг, підвищує концентрацію та пам’ять, а також зменшує стрес. Здорове харчування забезпечує організм необхідними поживними речовинами, які підтримують його ефективну роботу і здатність до навчання. Достатній сон є важливим для відновлення енергії та концентрації, що допомагає підтримувати високий рівень продуктивності.

Баланс між навчанням і відпочинком

Перевтома може негативно вплинути на вашу здатність до концентрації та навчання, тому важливо регулярно відпочивати. Плануйте перерви під час навчання, робіть короткі перерви, щоб відпочити й розслабитися. Відведіть час для занять спортом, прогулянок на свіжому повітрі чи виконання улюблених хобі. Пам’ятайте, що відпочинок так само важливий для продуктивності, як і навчання.

Читайте також: Що робити, якщо дитина не хоче вчитися?

Поради для батьків: як мотивувати дитину стати відмінником

 • Слухайте та ставте запитання. 

Проявляйте інтерес до навчальних досягнень дитини, запитуйте про її успіхи та труднощі. Слухайте її думки та почуття, спільно шукайте рішення.

 • Стимулюйте цікавість. 

Підтримуйте інтерес до навчання, вчіть дитину розуміти, як вивчений матеріал пов’язаний з реальним життям. Розповідайте цікаві факти, стимулюйте допитливість.

 • Хваліть за зусилля. 

Підкреслюйте зусилля та витрачений час, незалежно від результатів. Похваливши дитину за спроби та намагання, ви підтримуєте її мотивацію.

 • Створюйте сприятливу атмосферу вдома. 

Забезпечте дитину комфортним та спокійним середовищем для навчання. Підтримуйте інтереси та надайте необхідну допомогу.

Читайте також: Як підготуватися до вступу до ВНЗ у 2024 році

Визначення мети, ефективне планування часу, використання різноманітних навчальних методів, підтримка з боку батьків та оточення, яке сприяє навчальним цілям, — усі ці аспекти грають важливу роль у формуванні успішної навчальної траєкторії. Навчання  — це процес постійного розвитку та вдосконалення, і кожен може досягти високих результатів, якщо буде вкладати зусилля та відданість на шляху до навчальних цілей. Мотивуйте себе й не зупиняйтеся на досягнутому. Пам’ятайте, успіх у навчанні — це не лише кінцева мета, але й початок вашої захопливої подорожі у світ знань та можливостей. Лише від вас залежить, яким буде ваш шлях.

Спробуйте навчання в JustSmart безкоштовно

Читай також

Запишись на БЕЗКОШТОВНИЙ пробний урок