Що таке візуальне програмування, його переваги та недоліки

6
Хвилин читання

Візуальне програмування — це метод створення програм, який полягає у використанні графічних елементів замість текстових команд. Замість написання коду, користувачі створюють програми шляхом маніпуляції блоками, які представляють різні логічні та функціональні операції. Цей підхід дозволяє легше зрозуміти принципи програмування, найбільше він підходить для новачків та дітей.

Приклади популярних візуальних середовищ програмування

Scratch

Scratch — це візуальне середовище програмування, яке дозволяє дітям створювати інтерактивні історії, ігри та анімації за допомогою простих блоків.

Roblox

Roblox Studio — це платформа для створення ігор, яка дозволяє користувачам розроблювати свої ігри та проєкти, використовуючи як візуальні, так і текстові елементи програмування.

Blockly

Blockly — це бібліотека від Google, яка дозволяє розробникам інтегрувати візуальне програмування у свої вебзастосунки. Вона використовує блоки, які можна перетягувати та з’єднувати, щоб створювати програми.

MIT App Inventor

MIT App Inventor — це платформа, яка дозволяє користувачам створювати мобільні додатки для Android за допомогою простого візуального інтерфейсу.

Переваги візуального програмування для дітей

Легкість у вивченні для початківців

Візуальне програмування не вимагає знання складного синтаксису, що робить його доступним навіть для дітей молодшого віку.

Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс

Завдяки використанню графічних елементів, діти можуть легше зрозуміти ідеї програмування, оскільки вони можуть бачити зв’язки між різними елементами програми.

Інтерактивний процес навчання

Візуальне програмування перетворює навчання на гру, що робить процес більш захопливим, та мотивує дітей.

Розвиток логічного мислення й креативності

Створення програм за допомогою блоків сприяє розвитку логічного мислення, творчих здібностей та умінню розв’язувати проблеми.

Підготовка до майбутніх технологічних знань

Вивчення основ програмування за допомогою візуальних інструментів допомагає дітям підготуватися до подальшого вивчення складніших мов програмування та опанування іншими технологіями.

Scratch: перші кроки в програмуванні

Що таке Scratch?

Scratch — це безплатна платформа для навчання програмування, розроблена Массачусетським технологічним інститутом (MIT). Вона використовує кольорові блоки, які можна перетягувати та з’єднувати, щоб створювати програми.

Читайте також: Що таке Скретч?

Основні функції та можливості

Scratch дозволяє створювати інтерактивні історії, ігри, анімації та багато іншого. Користувачі можуть додавати персонажів, змінювати їх поведінку, створювати сцени та анімації.

Приклади простих проєктів для початківців

 1. Анімована листівка — створення анімації з рухомими персонажами й текстом.
 2. Проста гра — розробка гри з управлінням персонажем і збором об’єктів.

На курсі зі Scratch від JustSmart учні розвивають свою фантазію та вчаться втілювати свої ідеї в реальність, зокрема розроблюючи такі проєкти:

 1. Проєкт “Суперкіт у космосі” (Аня, 9 років). Пограти можна за посиланням.
 2. Проєкт “Pac-Man” (Сергій, 8 років). Пограти можна за посиланням.
 3. Проєкт “Космічна місія” (Дмитро, 8 років). Пограти можна за посиланням.
Спробуйте навчання в JustSmart безкоштовно

Roblox: програмування через гру

Що таке Roblox Studio?

Roblox Studio — це середовище для розробки ігор, яке дозволяє користувачам створювати свої власні ігри за допомогою інтуїтивно зрозумілого інтерфейсу та мови програмування Lua.

Читайте також: Що таке Роблокс?

Основні функції та можливості

Roblox Studio надає інструменти для створення 3D-сцен, анімацій, ігрової логіки та багатьох інших елементів, необхідних для створення повноцінної гри.

Приклади проєктів і корисні ресурси

 1. Obby (Obstacle Course) — створення гри з перешкодами, які гравець повинен пройти.
 2. Tycoon Game — розробка симулятора бізнесу, де гравці можуть будувати й керувати своїми підприємствами.

На заняттях для дітей та підлітків у Just Smart навіть найменші учні можуть створити неймовірні проєкти та реалізувати власні ідеї. Зокрема, на курсі з Roblox юні програмісти розроблюють такі проєкти:

 1. Проєкт “Зимова прогулянка” (Рома, 11 років).
 2. Проєкт “Подорож на машині” (Катя, 12 років).
 3. Проєкт “Зимові пригоди” (Андрій, 10 років).

Поради для батьків

Як почати займатися візуальним програмуванням?

 1. Виберіть відповідну платформу: визначте, яка платформа найбільше підходить для віку та інтересів вашої дитини.
 2. Почніть із простих проєктів: виберіть прості проєкти, щоб дитина могла швидко побачити результати своєї роботи.
 3. Підтримуйте інтерес: беріть участь у проєктах разом із дитиною, заохочуйте її експериментувати та створювати нові проєкти.
 4. Заохочуйте до вивчення іноземної мови: знання англійської є однією з найважливіших навичок для тих, хто хоче опанувати програмування на високому рівні, тож не втрачайте шансу покращити свій рівень мови на курсі англійської для дітей від Just School.

Як підтримувати інтерес дітей до програмування

 1. Використовуйте ігровий підхід: створюйте ігри та анімації, щоб процес навчання був цікавим і захопливим.
 2. Регулярно займайтеся: виділяйте час на програмування, щоб дитина могла регулярно практикуватися і покращувати свої навички.
 3. Показуйте приклади: демонструйте успішні проєкти інших дітей, щоб мотивувати вашу дитину.

Ресурси для навчання

 1. Офіційні сайти: Scratch, Roblox, Blockly, MIT App Inventor.
 2. Онлайн-курси та відеоуроки на платформах YouTube, Coursera, Khan Academy, курси програмування від Just Smart.
 3. Спільноти та форуми, де можна обмінюватися досвідом та отримати відповіді на найпоширеніші запитання від фахівців та аматорів програмування.

Візуальне програмування відкриває дітям захопливий світ технологій, дозволяючи їм легко і весело вивчати основи програмування. Це не тільки розвиває їхні технічні навички, але й сприяє розвитку логічного мислення, креативності та вмінню розв’язувати проблеми. Підтримка інтересу дітей до програмування може допомогти їм підготуватися до майбутнього у світі, де технології відіграють все більшу роль. Мотивуйте свою дитину продовжувати вивчення програмування, використовуючи візуальні інструменти, щоб вона змогла досягти успіху в майбутньому.

Спробуйте навчання в JustSmart безкоштовно

Читай також

Запишись на БЕЗКОШТОВНИЙ пробний урок