- Правила написання складних прикметників разом
- Складні прикметники пишемо через дефіс
- Написання складних прикметників окремо, що треба запам’ятати
- Підготовка до НМТ разом із JustSmart
Правопис складних прикметників — важливий аспект у вивченні української мови, що формує мовне чуття й допомагає уникнути помилок на письмі. Правила написання таких слів можуть здаватися складними, проте знання основних принципів і винятків значно полегшить опанування теми. У цій статті ми розглянемо правила правопису складних прикметників та винятки, які треба запам’ятати. Ця інформація стане в пригоді як учням, котрі готуються до національного мультипредметного тесту, так і тим, хто прагне вдосконалити свою грамотність.
Онлайн-курси підготовки до НМТ від Just Smart!
- Онлайн-заняття з досвідченими викладачами.
- Унікальні навчальні матеріали.
- Психологічні тренінги та практичні лайфхаки.





Правила написання складних прикметників разом
Складні прикметники пишемо через дефіс
За новим правописом 2019 року написання складних прикметників не зазнало змін, тому інформація залишається актуальною для НМТ-2025 і допоможе успішно засвоїти правила правопису цієї частини мови.
Написання складних прикметників окремо, що треба запам’ятати
Необхідно розрізняти складні прикметники та словосполучення, утворені поєднанням прислівника та прикметника (дієприкметника). Наприклад, у висловах чітко окреслений, цілком правильний прислівник логічно наголошений і виступає самостійним членом речення.
А в таких випадках, як суспільно корисний, суспільно необхідний, суспільно важливий прислівник вказує на відношення до суспільства (тобто корисний, необхідний або важливий для суспільства).
Звертайте увагу на правопис подібних прикметників: абсолютно сухий, діаметрально протилежний, послідовно миролюбний, різко окреслений, суспільно корисний, суспільно необхідний, суспільно небезпечний, хімічно зв’язаний, професійно орієнтований, матеріально відповідальний, науково обґрунтований.
Приклади завдань для самостійного розв’язування
1. Разом треба писати прикметник
А. гіркувато/солоний
Б. низько/продуктивний
В. навчально/виховний
Г. південно/східний
Д. темно/зелений
2. Разом треба писати прикметник
А. мовно/літературний
Б. логіко/граматичний
В. молочно/білий
Г. військово/спортивний
Д. машино/будівний
3. Правильно написано всі складні прикметники в рядку
А. військово-зобовʼязаний, військово-морський
Б. кримськотатарський, суспільно корисний
В. мовно-стильовий, соціал-демократичний
Г. західноукраїнський, давньо-український
Д. волелюбний, діаметрально-протилежний
Читайте також: Ступені порівняння прикметників в українській мові: правила, приклади та вправи
Підготовка до НМТ разом із JustSmart
Якщо ви прагнете відмінно скласти національний мультипредметний тест, JustSmart пропонує курси підготовки до НМТ, що дають змогу поглибити знання з української мови та написати іспит на високі бали. Наші заняття з української мови для дітей та підлітків охоплюють всю шкільну програму, сприяють успішному виконанню домашніх завдань і допомагають легко впоратися з контрольними та самостійними роботами.
До того ж у нас є можливість пройти пробний тест НМТ з української мови, що дозволить визначити ваш рівень підготовки, виявити сильні та слабкі сторони й вибрати найкращу стратегію для успішного складання іспиту.
Також ви можете записатись на курси з англійської для підлітків у JustSchool, які допоможуть розвинути мовні навички та досягти високого рівня володіння іноземною мовою.
*Відповіді до завдань
1. Б
2. Д
3. Б